#03
Budapest & Beograd

#03__Budapest & Beograd
  1. Den 1
  2. Den 2
  3. Den 3
  4. Den 4

25.09. - DEN 2

40h @ BEOGRAD

7:03 Beograd Glavna Železnička Stanica ( )

První minuta v Bělehradě. Místní hlavní nádraží, velikosti pražské Masaryčky, je významný balkánský dopravní hub - vlaky odsud vyrážejí směr Bulharsko, Černá Hora, Řecko, Maďarsko, Slovinsko, atd.. V těsné blízkosti se nachází i autobusové nádraží. 

7:37 HostelChe

Malý hostel s velmi příjemným personálem. Jedná se o větší byt v  udržovaným činžovním domě. Společný obývací pokoj s kuchyňským koutem, toaleta a koupelna. Kapacita hostelu bude tak 25 - 30 postelí. Člověk se tu cítí jako doma.
Dobrá poloha (z nádraží cca 10-15min pěšky) -  ulice Kneza Mihaila, kde to žije dnem i nocí začíná 2min od hostelu. 
Hostel je velmi čistý. Drobnou nevýhodou je pouze 1 koupelna - při ranní špičce, než na vás dojde řada, si člověk počká 20 - 30min. Celkově hodnotíme kladně atmosféru a celkový feeling hostleu, personál i polohu. 

Hostely jsou z jistýho pohledu magické místo. Ať jste v Praze, Bělehradě, nebo Pekingu, Vaše cesta se zde protne s cestovateli z celého světa. Pozdravíte se, nebo prohodíte pár věr. Pokud zafunguje lidská chemie, dáte pivo a probíráte odkud jedete a kam povedou Vaše kroky dál. Je to inspirující a dodává to pocit svobody.  

Zatím co se na pohovce rozkoukáváme a plánujeme kam během dne půjdeme, z jedno z pokojů vyjde chlapík s vyzáží Ježíše, sedne si, vytáhne kabel z nějž na jedné straně koukají dva ohlodané dráty, druhou tvoří lightning konektor na iPhone. Dráty s jistotou absolventa ČVUT vrazí do zásuvky, troška kvrdlání a iPhone hlásí, že dástává přísun potřebného energie. S Ježíšem se dáváme do řeči - vypráví nám, že je z anglického Portsmouthu a vyrazil objevovat život východní Evropy. Na kole. Má za sebou zatím Česko (díky), Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a nyní Srbsko. Dvě věci, které jej na dosavadní cestě nejvíce přřekvapily jsou přítomnost jiných zásuvek (tím se vysvětluje jeho altenativní způsob nabíjení) a také to, že tu není žádný divoký východ, ale lidé tu žijí stejně civilizovaně jako v UK. To je dobré vědět, že!

8:20 Ulica Kneza Mihaila ( / )

Pomalu se probouzející slavná (před pár minutama nám to říkal říkal recepční) ulice Kneza Mihaila - zde měníme něco EUR na Srbské dináry

  • 1CZK 4,5 RSD 

Ihned po úspěšné transakci se objevuje také náznak hladu, který vyvolala lákavá vůně pizzy z přilehlého bistra. Prodavač sympaťák nám oznamuje, že je bohužel stále ještě zavřeného. Neveselé.  

Bělehrad je město kaváren - je jich tu opravdu spousta a jsou na každém rohu. Od tradičních ve vídeňském stylu po moderní designové podniky. Zastavujeme v Cafe&Factory a Many dává kávu. 

8:43 Kalemegdan gornji grad ( / )

Nad soutokem řek Sávy a Dunaje se tyčí pevnost Kalemegdan (cca 5min pěšky z hostelu). Jedna z prvních věcí co nás zaujme výstava fotografií (fakt moc hezkých) z trans-sibiřské magistrály...že by inspirace do budoucna? On je tu celkově dost cítit vliv RF - od nápisů na zdech, přes všude přítomné suvenýry s Vladimírem Vladimírovičem.

9:01 Kalemegdan gornji grad

10:26 Beer brejk - Cvetni Trg ( )

Cvetni Trg - malé náměstí podél kterého jsou z jedné strany obchody s květinami a z druhé bary. Kousek od vybombardovaných budov a chrámu Sv. Sávy. 

11:46 Ulica Nemanjina ( )

V roce 1999 byl Bělehrad terčem bombardování (je děsivé, že to je celkem nedávno..v tu dobu už jsme měli zlato z Nagana). Místní nechaly na dvou místech torza budov jako připomínku neveselých časů. 

11:56 Beer brejk - Trg Slavija ( / )

Náměstí Slávija, nějvětší náměsti v Bělehradě, které připomíná pražský Kulaťák. V rohu náměstí svítí zářivými slunečníky "Jelen" stánek, který smrdí po přepáleném oleji a u plastových stolů pokrytých igelitovým ubrusem s nánosem popela a mastnoty sedí tři již řádně připití delníci. Krásný výhled, příjemné prostředí - jasná volba! Sledujeme dopravu na Kulaťáku. Dopravní systém tu je uplná anarchie - během cca půl hodiny jsme svědky asi 47 situací (jasný, z fotky to zrovna tak nevypadá), které měly zaručené skončit fatální srážkou. Překvapivě se tak nestalo ani jednou - je vidět, že bělehradští mají v tom chaosu systém. 

12:36 Hram svetog Save ( )

13:17 Nicola Tesla Museum

Povinnost asi pro každýho kluka. Zajímavý moc!

14:04 Gastro brejk - Burrito Madre

14:40 Beer brejk - Tašmajdan park ( )

15:20 Velvyslanectví ČR v Bělehradě ( )

17:49 Stadion Rajko Mitić ( )

  •  Ke Stadionu jedeme taxíkem od nádraží (10min / 90 Kč).

18:00

  •  Vstupenky na hlavní tribunu (sektor západ) - 500 RSD (110 Kč)
  •  Lístky kupujeme bez problémů v pokladně před zápasem 

20:24 FK Crvena zvezda vs FK Vojvodina

  • Nejvíc na zápase frčí světlice a hned po nich popcorn. 
  • Neprodává se žádný alkohol, ani pivo. 

Srbský fotbal je známí především tím, že má jedny z nejdivočejších fanoušků - hlavně to platí o Bělehradských týmech FK Crvena zvezda a FK Partizan. Na youtube je možné najít spoustu výživného materiálu, kde si člověk může udělat obrázek o průběhu utkání - srbové jsou holt horkokrevná nátura.
Malé sportovní faux pas. Druhá polovina zápasu, domácí zvezda vede už 3:0 a Vojvodina útočí a snižuje na 3:1. Many vyskakuje radostně ze sedačky, tleská a kvituje podařenou sportovní akci hostujícího útočníka. Tento projev radosti ze sportovního výkonu se však nesetkává s pochopením všude přítomných fanoušků oděných do červeno - bílých barev. Celá situace se po chvíli uklidnila a budiš omlouvou, že Many nepatří mezi pravidelné návštěvníky fotbalových klání. 

cca 22:30 - 01:00

Po fotbale vyrážíme pěšky s davem a během 30min přicházíme na Trg Slavia. Pokračujeme dále do čtvrti Bohemian, která je symbolem pouličního života Bělehradu. V malé kavárně, v malé ulici sedáme na zahrádku a dáváme si pivo. Čas vyplnujeme velmi vážnou slovní hrou, která vznikla a zanikla u rozvrzaného stolu s půl litrem v ruce. 

Před hostelem se zastavujeme v obchodně (velmi moderní alternativa 7 Eleven / Žabky a otevřeno zde mají 24/7) - bereme do ruky lokální Zaječarsko a stojíme ve frontě u pokladny. Dva srbové stojící před námi drží v ruce Budvar a s lehce opovržlivým výrazem a smíchem v kouktu nám sdělují za jaký patok se právě chystáme utratit v přepočtu 12 Kč. Náš pohled přistane na jimi hrdě držené lahvi s nápisem Budweiser Budvar Original 10 a víme svoje. Dobrou. 

« Předchozí den
Další den »

Written by