Petrohrad

Petrohrad
Petrohradské metro má celkovou délku 116,6 kilometru a 67 stanic na pěti linkách.

První plány na stavbu metra v Petrohradu se datují do roku 1899. V té době se ještě jednalo o nadzemní dráhu, která měla propojovat všechna nádraží ve městě. Počátkem 20. století se objevil plán P. I. Balinského, který měl obsahovat šest linek a z toho dvě okružní. S celkovou délkou 172 kilometrů. Tento projekt se však zdál problematický a také velice nákladný. Nakonec se začalo stavět až v roce 1940, bohužel od stavby výrazně zasáhla druhá světová válka. První dokončenou linkou byla Kirivsko-Vyborská, která byla zprovozněna v roce 1955. V roce 1961 byla dokončena druhá trasa a tu poslední, pátou, město otevřelo v roce 1997. Tím výstavba metra nepřestala - aktuálně se pracuje na šesté lince, která má být dokončena a otevřena v roce 2020.

Zajímavostí je, že podloží města je písčité a velice vlhké. Proto se většina stanic stavěla v opravdu velké hloubce, která se pohybuje mezi 30 a 82 metry pod povrchem. Nejhlubší stanicí je Admiralteyskaya. Na první lince jezdí souprava s osmi vagóny a na všech ostatních pouze s šesti.

Stejně jako v Moskvě, je řada - převážně starších - stanic opravdu honosně zdobena. Jedná se o pravé architektonické skvosty. Některé ze stanic jsou stavěny bez bočních lodí a kolej je oddělena od nástupiště dveřmi. Ty se otevřou pouze v případě, že přijede vlak. Narozdíl od jiných měst bývalého SSSR, kde se stavěly různé typy stanic, v Petrohradu se postupně typy střídaly.

Petrohradské metro má pět depostanic, které vypravují do tunelů kolem 1400 vagónů pro 188 vlaků a každý den přepraví téměř 3,5 milionu cestujících. Stejně jako dříve v Praze, tak v Petrohradském metru jezdí dodnes vozy typu E, Em a 81-71. I zde dochází u některých vozů k modernizaci. Nově jezdí zde jezdí i souprava typu Neva a zakázky na další soupravy jsou vyhlášeny.

Cestující si mohou pořídit, stejně jako v řadě jiných měst, předplacenou kartu, nebo si na každou jízdu koupit žeton. Vstup do metra je přes turnikety a na všech stanicích probíhá i kontrola cestujících pomocí ochranných rámů. Rozšíření bezpečnostních opatření je zapříčiněno bombovým útokem, který proběhl 3. Dubna 2017.

 

 

 

Galerie

Petrohrad | Fandíme filmu Petrohrad | Fandíme filmu Petrohrad | Fandíme filmu Petrohrad | Fandíme filmu Petrohrad | Fandíme filmu Petrohrad | Fandíme filmu

Written by

Eshop

beer with travel eshop

About

astrif fifth

Dva kamarádi od dětství. Máme rádi vlaky a pivo. Sem tam někam jedeme a pak o tom vyprávíme a píšeme.

Follow

Categories