Varšava

Varšava

První linka metra v hlavním měste Polska se otevřela až v roce 1995. Zajímavostí je, že první úsek se nedostal ani do centra Varšavy, ale končil těsně před ním. Postupně se linka rozšiřovala přes centrum na sever města až do stanice Młociny. Tento poslední úsek byl otevřen v roce 2008. Tato první varšavská linka měří 22,6 km a obsluhuje 21 stanic. Linka je vedena od jihu na sever a aktulaně není v plánu její prodlužování nebo větvení. Na lince jezdí jak klasické sovětské vozy 81-71 (modernizované) tak nové soupravy od firmy Altsom.

Druhou linkou je linka M2, ta byla otevřena v roce 2015. Je dlouhá 6,1 km a obsluhuje 7 stanic, s tím že stanice Świętokrzyska je přestupní na linku M2. Stanice na této lince jsou postaveny v podobném moderním duchu jen jsou odlišeny barevným schématem. Na lince operují moderní vozy od firmy Siemens.

Budoucnost metra je plánovana hlavně s prodlužováním linky M2. Ta by se měla protáhnout dál přes řeku Vislu na východ města a také na západ od centra. V projektech je plánováno i větvení trasy právě ve východní části města.

Pohyb po Varšavském metru je podobný jako v Praze, stanice jsou hluboko pod zemí a tak stanice mají vestibuly přes, které se dostáváme na nástupiště. Vše je přehledné a jelikož je metro poměrně nové je vše v zachovalém stavu. 

Jízdenka na metro se dá pořídit v trafikách a hlavně v terminálech, které jsou na všech zastávkách. Je možné platit kartou! Cena jízdenek je příznivá: existuje několik variant 20min, 75 nebo 90 a případně na 24h. Cena klasické 90min je 4,4zlotých a cena jízdenky na celý den je 15zlotých. Jízdenky je možné kombinovat s tramvajemi nebo autobusem a jediné na co je nutné si dát pozor jsou tarifní pásma, která ve Varšavě jsou.

Written by

Eshop

beer with travel eshop

About

astrif fifth

Dva kamarádi od dětství. Máme rádi vlaky a pivo. Sem tam někam jedeme a pak o tom vyprávíme a píšeme.

Follow

Categories